En Uygun Kredi Karşılaştırma

0
147

Kredi ürünlerini kullanmak isteyen müşteriler, bankalar tarafından sunulan cazip kullanım olanaklarını tercih ederler. Fakat bu durumda en uygun seçeneği bulabilmek için, en uygun kredi karşılaştırma yapılması gerekliliği bulunuyor. Alacağınız kredi ürününün türüne göre yapacağınız belli karşılaştırmalar sayesinde, en doğru krediyi ihtiyacınızı karşılayacak şekilde kullanabilirsiniz.

Faiz Oranları ve Taksit Seçeneklerinin Karşılaştırılması

Kredilerde faiz oranları, ödemeniz gereken taksitlerin miktarlarını belirleyici olacaktır. Örneğin ihtiyaç kredisi kullanacaksanız, faiz oranlarının %2.00 üzerinde olacaktır. Ya da konut kredisi imkânlarının %1.50 faiz oranlarını geçtiğini unutmamalısınız. %2.77 faiz oranına sahip ve 24 ay vadeli 15.000 TL’lik bir kredide, geri ödeyeceğiniz tutar yaklaşık 22.000 TL olacaktır. Buna göre;

  • Faiz oranı kredide geri ödeyeceğiniz tutarı belirleyeceği için, faiz oranı en düşük krediyi kullanmanız gerekecektir.
  • Faiz oranı düşük ve taksit imkânları da ortalama olmalıdır. Yoksa yine ödeyeceğiniz toplam geri ödeme tutarı yükselecektir.
  • Kredide taksit seçenekleri ihtiyaç kredilerinde 24 ay, konut kredilerinde 60 ayı geçmeyecek şekilde belirlenmelidir.
  • Konut kredilerinde maksimum taksitlendirme yapmak, faiz oranları düşük olsa bile yüksek geri ödemeler yapmanıza neden olacaktır.

Masrafsız Kredileri Kullanmak

En uygun kredi olanağını araştırırken, kredinin masraf dengeleri de göz önünde bulundurulmalıdır. Kredi ürünlerinde ‘Kredi Dosya Masrafı’ olarak karşınıza çıkan masrafları en aza indirgeyen veya dosya masrafsız kredi imkânlarına yer veren bankalarla çalışmalısınız.

Bir konut kredisi kullanacağınız zaman istenen dosya masraflarına;

  • Ekspertiz raporu ücreti,
  • Konut sigortası ve DASK ücreti,
  • Taşınmaz rehin ücreti,
  • Dosya düzenleme masrafı,
  • Hayat sigortası ücreti dâhil edilecektir.

Bu masrafların kendilerine göre belli ücretleri bulunuyor ve bankaya göre de ücretlerde farklılık gözlemlenebiliyor. Örneğin ekspertiz raporunda 450-600 TL arası bir tutar ödemek durumunda kalabiliyorsunuz. Bu nedenle dosya masrafsız krediler veya dosya masrafının en aza indirgendiği kredileri tercih etmek, en uygun krediyi bulmanız aşamasında size yardımcı olacaktır.

Kredilerde Toplam Maliyetleri Hesaplamak

Kredilerde faiz, vade ve ek dosya masraflarını katarak toplam maliyeti hesaplamanız durumunda çekilebilecek en uygun krediyi bulabilirsiniz. Toplam maliyet tutarı, size kredide ne kadar geri ödeme yapmanız gerektiğini de göstereceği için kredinin uygun olup olmadığını anlamanızda yardımcı olacaktır. Bir ihtiyaç kredisini %2.79 faizle ve 15.000 TL tutarında kullandığınız zaman, aylık ödemeleriniz 24 aya bölünürse 920 TL olacaktır. Ek dosya masrafı gibi istenenler bulunuyorsa, bu durumda ödemeniz gereken tutar 23.000 TL’yi bulacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here