EFT Ne Zaman Hesaba Geçer?

0
127

EFT, elektronik fon transferi olarak da bilinen bankalar arası nakit aktarım işlemidir. Elektronik fon transferinde kişiler farklı kişilerin hesaplarına ya da başka banka üzerinde yer alan kendi hesaplarına aktarım yapabilmektedirler. EFT işlemleri belirli zaman aralıklarında gerçekleştirilmektedir. Finans sektörü anıldığında akla gelen ilk şey bankalar olmaktadır. Finansal ihtiyaçlara cevap veren bankalar elektronik olarak görüntülenebilen bakiyelerin diğer bankalara ya da kendi bankası içerisinde döndürülmesine müsaade etmektedir. Para transferi bazı durumlarda belirli bir ücret karşılığında yapılabilmektedir.

Banka ile anlaşma durumuna, bankanın avantajlarına göre de bu durum ücretsiz bir konumda olabiliyor. “EFT ne zaman hesaba geçer?” sorusu da çokça karşılaşılan sorular arasında. EFT bir hesaptan alınan paranın başka bir hesaba yatırılması durumudur. EFT işleminde çok kısa bir gecikme olmaktadır. EFT işleminin iş saatleri arasında olması durumunda 5-10 dakika aralığında hesapta parayı gözlemlemek doğru olacaktır. Burada her bankanın kendi müşterileri için belirlemiş olduğu EFT saatleri önemli bir yer arz eder.

Genel itibariyle sabah 8, akşam 17 saatleri arasında yapılabilen EFT işlemi kullanıcılar tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Merkez Bankasındaki işlemlerin artmış olması ve yoğunluğu, bu işlemin 30 hatta 45 dakikaya kadar uzamasına sebebiyet verebilir. Bu gibi durumlarda sabırlı olmak ve beklemek gerekmektedir. Eğer resmi tatil ya da hafta sonu aktarılmış bir para söz konusuysa, hafta içinin ilk gününü beklemek en doğru hamle olacaktır.

EFT Ne Zaman Yapılabilir?

EFT’nin yapılabileceği bir saat sınırlaması bulunmamaktadır. Her saat aralığında EFT yapılabilmektedir. Ancak EFT’nin günlerce beklemeden dakikalar içerisinde hesaba geçmesi isteniyorsa burada şu maddelere dikkat edilmelidir:

  • EFT işlemi hafta içlerinde yapılmalıdır,
  • EFT işlemi bankanın işlem saatleri arasında yapılmalıdır (genellikle 8.00 – 17.00 saatleri arasında),
  • EFT işleminde doğru bilgiler girildiğinden emin olunmalıdır,
  • Bayram ve tatil günlerinde EFT işlemi takip eden ilk iş günü aktarılacağı unutulmamalıdır.

EFT Nedir?

EFT diğer adıyla elektronik fon transferi hayatlara 1992 yılında girmiş bir işlemdir. Büyük kolaylıklar sağlaması sebebiyle tercih edilebilirliği artmış olan bu yöntem, birçok anlamda kolaylıklar vaat etmektedir. T.C.M.B. tarafından düzenlenen bu işlemde TL cinsi paraların bankalar arasında transferi sağlanmaktadır.

Bankaların İş Saatleri İçerisinde Yapılan EFT’ler Kaç Dakikaya Geçer?

Bankalar kendilerince bir iş saati belirlemektedirler. Genel itibariyle sabah 8, akşam 17 saatleri arasında olan bu işlemde bankalar hızlı bir işlem süresine sahiptirler. Genel itibariyle 5 – 10 dakika aralığında olan hesaba geçme süresi Merkez Bankasındaki yoğunluğa bağlı olarak 30 dakikayı bulabilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here