EFT İptali Nasıl Yapılır?

0
125

Günümüzde insanlar herhangi bir satın alma işlemi, kira ödemesi için veya diğer ödemeler için, kişilerin veya kurumların hesaplarına bankalar arası ödeme transfer etmek amacıyla EFT (Elektronik Fon Transferi) sistemini kullanmaktadır. Kendi hesabından bir başkasının hesabına EFT yapmak isteyen kişiler, IBAN veya hesap numarasının yanlış yazılması gibi durumlarda, bu yanlışlığın düzeltilebilmesi için veya EFT yoluyla yapılacak olan ödemeden vazgeçtiği için, işlemi iptal etmek durumunda kalabilmektedir. Böyle bir durumda da insanlar, EFT iptali nasıl yapılır? Sorusunun cevabını aramaktadır.

Özellikle hatalı bir EFT yapan banka müşterileri, yanlışlığın farkında vardığı anda ivedi bir şekilde, zaman kaybetmeden bu işlemin iptal edilmesini sağlamalıdır.

EFT İşlemini İptal Ettirebilmek İçin

İlk şart, işlemin Bankanın Genel Müdürlüğü tarafından onaylanmamış olmasıdır. Eğer EFT işlemi Genel Müdürlük tarafından onaylanmış ise, o zaman bankanın ilgili şubesine giderek, müşteri temsilcisiyle yüz yüze yapacağınız görüşmeler ve vereceğiniz dilekçe sayesinde iptal işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

EFT işlemini, internet bankacılığı üzerinden gerçekleştirmişseniz, talimat verilmiş ama onaylanmamış olan para transferlerini görme imkânına sahipsiniz. Bankanızın internet şubesinden, gerekli menüleri kullanarak yapacağınız hızlı bir işlem sayesinde, henüz onaylanmamış olan transfer talebinizi anında iptal edebilirsiniz.

Ayrıca bu işlemi, telefon bankacılığı ile de yapabilirsiniz. Bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak, temsilciye bağlanabilir ve hatalı olarak vermiş olduğunuz EFT talimatını hemen iptal edebilirsiniz.

Eğer yapmış olduğunuz EFT işlemi sayesinde para karşı tarafın hesabına geçmiş ise, o zaman bu internet bankacılığı veya telefon bankacılığı sistemini kullanarak işlemi iptal etmeniz mümkün değildir.

Karşı Tarafın Hesabına Geçen EFT Nasıl İptal Edilir?

Karşı tarafın hesabına geçen EFT işleminin iptal edilmesi çok daha zor olmaktadır. Böyle bir durumda, kişinin hesabına ulaşan parayı aldığı var sayılır ve EFT işleminin bankalar tarafından iptal edilebilmesi için, karşı hesap sahibinin mutlaka onayına ihtiyaç vardır. Hesap sahibinden gerekli onay alındığı takdirde yanlış hesaba aktarılmış olan para, 15-20 dk gibi kısa bir süre içerisinde iptal edilerek, ilgili hesaba geri iade edilmektedir.

Eksik Bilgilerle İşlem Yapılması Veya Hesap Sahibinin Adının Hatalı Yazılmasından Kaynaklı Yanlışlıklar

Gerçekte var olmayan bir IBAN numarasına yapılan EFT işlemleri veya hesap sahibinin adının yanlış yazılması sonucunda, böyle bir hesap sahibinin olmadığı belirlenmiş ise, gönderilen para, göndericinin hesabına otomatik olarak geri dönmektedir.

Bu tarz hatalarda yapılan EFT işlemi muhatap bulamadığından, herhangi bir işlem yapılmasına gerek kalmadan hemen iptal olmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here