DASK Zorunlu mudur?

0
151

Deprem sigortası olarak adlandırdığımız DASK zorunlu sigorta çeşitlerinden bir tanesidir. Dask zorunlu mudur? Sorusuna yanıt birkaç yıl önce devletten gelen bir açıklamayla cevap buldu. Daha önceden zorunluluğu olmayan deprem sigortası günümüzde zorunlu hale gelmiş durumda. Deprem sigortası yaptırmayan ev sahipleri evlerinde elektiriği, suyu ve doğalgazı kullanamayacak ve bu sebeple de kiraya da veremeyecektir. Bunun yanında herhangi bir afet sonucu oluşan hasarlarda deprem sigortası yaptırmayan hiçbir ev sahibi devletten yardım alamayacak. Bu sebepten ev sahibi olan herkesin deprem sigortası yaptırma zorunluluğu vardır. Yaşanan bir deprem sonucunda gerçekleşen maddi hasarlar devlet güvencesinde olabilir. Bunun için gerekli olan deprem sigortasını yaptırmaktır. Deprem sigortasının yararlarından faydalanmak için bir deprem sigortası yaptırmak gereklidir. Bu sayede gerçekleşecek olan bir deprem veya deprem sonucu ortaya çıkan doğal afet unsurları sigortacı tarafından devlete belirtilir ve devlet hasarları giderir. Bu hasarları bölümünde uzman olan expertizler belirler. Aksi takdirde hasarların ne kadar olduğu belirlenemez. Bu expertizler sigortacıların anlaşma yaptıkları uzmanlardır.

Deprem Sigortasını Yaptırmanın Faydaları Nelerdir?

1) Deprem sonrası evde oluşan maddi zararları karşılar ve ev sahibini bir ücret ödemekten kurtarır.

2) Deprem sonrası devletin yardımıyla aileler daha çabuk kendini toparlayacaktır.

3) Elektriği, suyu ve doğalgazı kullanmak için deprem sigortası yapmak gereklidir aksi takdirde tüm bunlar kullanılamaz.

4) Deprem sigortası sayesinde depremde zarar gören aileler diğer ödenen ücretler sayesinde yardım alabilir.

Deprem Sigortası Hangi Durumları Kapsamaz?

  • Depremin ardından eşyaları temizlemek için harcanmış olan masraflar
  • Sigortanın içerisine dâhil olmayan farklı evin veya işyerlerinin masrafları
  • Kişilerin depremde aldığı bünyesel ve fiziksel zararlar.
  • Deprem sebebiyle yapılmakta olan bir işin durması
  • Ev sahibinin kiradan kazandığı gelirin durması
  • Eşyalarda nakliye işlemi gerçekleşirken eşyaların zarar görmesi
  • Maneviyat içeren durumlar sigorta dâhilinde değildir

Deprem Sigortasının Kapsadığı Haller Hangileridir?

Deprem sigortası yalnızca depremde oluşan hasarları değil bunun yanında diğer doğal afetleri kapsamaktadır. Bu doğal afetler içerisinde deprem sebebiyle yangının çıkması, deprem sonucu erozyon ve bunun gibi depremden kaynaklanan doğal afetler deprem sigortasının kapsadığı durumlar arasındadır. Bunun yanında deprem sebebiyle oluşan çatlaklar, merdivenlerde ve duvarlarda meydana gelen sorunlar da deprem sigortası dâhilindedir. Binanın çevresi ve bahçesi gibi yerler de deprem sigortasının kapsadıkları arasındadır. Deprem sebebiyle oluşan her doğal afet unsuru deprem sigortası dâhilindedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here