Boşanan Kadın Babasından Maaş Alabilir mi?

0
128

Her evlilikte yaşanan sorunlar bazen çözüm bulsa da boşanma gibi durumlar da yaşanabiliyor. Evliliklerin son bulduğu durumlarda boşanan kadınlara maaş bağlanması söz konusu olabiliyor. Peki, boşanan kadın babasından maaş alabilir mi? Evet eşinden ayrılan kadınlar babalarının maaşlarından faydalanabiliyor. Fakat bunun için babalarının vefat etmesi gerekir. Yaşamını sürdürmek zorunda olan kadınlar babalarından maaş alabilir ve böylelikle yaşamlarını sürdürebilirler. Herhangi bir sebepten dolayı eşinden boşanan kadınlar, sebep farkı aranmaksızın maaşa bağlanabilirler.

Eşinden Boşanan Kadınların Maaşları Hangi Sebeplerden Kesilir?

Boşanan kadınların eski eşiyle barışması, yeni bir evlilik yapması gibi durumlarda aldıkları maaşlar devlet tarafından kesilir. Bunun yanında babadan alınan maaşın haricinde başka bir maaşın alınması da bu maaşlardan bir tanesinin iptal edilmesi anlamına gelir. Boşanan kadınların babalarından maaş alabilmeleri için herhangi bir evlilik yapmaması ve herhangi bir maaş almaması gerekir. Aksi durumda alınan maaşların kesilmesi söz konusu olacaktır.

Maaş İçin Nerelere Başvurmak Gerekir?

Boşanan kadınlar babalarının maaşlarından yararlanabilmek için sorumlu olan bankaya giderek vefat durumunu bildirirler. Banka görevlileri gerekli olan evrak ve bilgilerle maaşın boşanan kadınlara geçmesini sağlarlar. Bankalar belgeleri yeterli buldukları zaman maaşın babadan alınıp boşanan kadına geçmesi için işlemleri başlatırlar ve kısa sürede bu işlemler gerçekleşir. İşlemlerin tamamlanmasının ardından kadınlar, kendi paylarına düşen maaşları almaya başlarlar.

Birden Fazla Kadın Babasının Maaşından Yararlanabilir Mi?

Bir ailede bir taneden daha fazla kadın boşanmış ise babalarının maaşı bu kadınlar arasında eşit olarak paylaştırılır. Eşinden boşanan iki kadın babasının maaşından eşit olarak faydalanır. Ancak bu kadınlardan bir tanesi evlenir veya başka bir maaşa bağlanır ise maaşı kesilir ve tüm maaş diğer kadına kalır. Böyle bir durumda gerekli evraklar ile durum gerekli yerlere bildirilir ve maaş bölümü iptal olur. Bunun haricinde bu kadınlardan bir tanesi babasının maaşından hariç iki maaş birden alıyorsa o kadına babasının maaşından pay düşmez yalnızca diğer kadın babasının maaşından faydalanabilir.

Maaşlara Yapılan Zamlar Boşanan Kadınları Etkiler mi?

Yılın bazı dönemlerinde alınan maaşlara zam yapılır. Böyle durumlarda eşinden boşanan ve babalarının maaşını alan kadınlar da maaş zamlarından etkilenir. Ne kadar zam gelmişse babasının maaşını alan kadın da o kadar zam ile maaşı çeker. Yapılan zamlar her şekilde güncellenir ve güncel durumuyla boşanan kadınlara yatırılır. Böylelikle boşanan kadınlar da zamdan yararlanabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here