Borcu Olan Kişi Ne Kadar Kredi Çekebilir?

0
131

İhtiyaçlar bitmek bilmedikçe, insanlar nakit ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına belli yollara başvurmak durumunda kalıyorlar. Borçlar büyüdükçe bu borçları kapatmak bile kredi çekerek mümkün olduğu için, borcu olan kişi ne kadar kredi çekebilir sorusu oluşuyor. Kredi çekme imkanınız borçlu olsanız bile mümkündür, fakat belli kriterler altında kredi kullanmanız söz konusu olacaktır.

Kredi Borcunu Kapatmak İçin Başvurulacak Yöntemler Nelerdir?

Ödemekte olduğunuz bir kredi borcunuz varsa ve bu borcu kapatmakta zorlanıyorsanız, bunun için başvurabileceğiniz birkaç yöntem vardır. Bunlar;

  • Borç transfer kredi kullanabilir,
  • Borç yapılandırması yolunu tercih edebilir,
  • Borcunuzu kapatmak için yeni bir kredi kullanabilirsiniz.

Elbette her yöntem avantajlı çıkmanızı sağlamayacaktır. Borcunuzu kapatmak için yeni bir krediye başvurabilme imkanına sahipsinizdir, ancak bu yöntemin de belli kriterler çerçevesinde işlemesi söz konusu olacaktır.

Kredi Borcunu Ödemek İçin Yeni Kredi Kullanmanın Şartları

Kredi borcunuzu kapatmak için tercih edebileceğiniz bir yöntem olan yeni bir kredi kullanmak, kredi notunuzun yeterli olması durumunda size verilecektir. Kredi notunuz yüksek ise, kredi başvurunuzun onaylanması büyük oranda mümkün olacaktır. Krediden alacağınız tutar hesaplanırken;

Öncelikle borç tutarınız göz önünde bulundurulur.

Daha sonra gelir düzeyinin ne kadar kredi kullanabileceğinize dair oranlaması alınır.

Hanenizdeki toplam belgelenebilir gelirin, krediden çekilebilecek tutarın aylık ödemelerinin %50’sini geçmemesi şartı karşınıza çıkacaktır. Yani belgeleyebildiğiniz gelir, bu aşamada en yüksek tutarda kredi çekmeniz için size yardımcı olacaktır. Bunun için kirada olan bir mülk, ev halkının belgelenebilen geliri gibi her tutar krediden alabileceğiniz tutarı yükseltecektir.

Hane gelirinizin 3.000 TL olduğunu varsayarsak, aylık ödemeleriniz 1.500 TL’yi aşmayacak şekilde kredi çekebilirsiniz. Bu da başvuruda bulunacağınız kredinin vade ve faiz oranlarının uygun olarak seçilmesi ile mümkün olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here