Banka Kartı Nasıl Yenilenir?

0
134

Her bankanın kendine özel çıkartmış olduğu kartlar vardır ve banka müşterileri işlemlerini bu kartlar sayesinde kolayca gerçekleştirirler. Banka kartları belirli şartlar karşılığında bankalar tarafından çıkarılır. Bazı durumlarda müşteriler, banka kartlarını kaybedebilir veya çaldırabilir. Bu gibi durumlar yaşandığı takdirde kısa süre içerisinde bankaya başvurmak gerekir. Bankada çalışanlar bu durum için gerekli önlemleri alırlar ve yeni bir banka kartının çıkarılmasını sağlarlar. Peki, banka kartı nasıl yenilenir? Banka kartının yenilenmesi için yapılması gereken ilk iş bankaya bildirmektir. Bankalar bu durumları kısa süre içerinde çözmektedir. İlk olarak eski banka kartı iptal edilir ve yerine yeni banka kartı çıkarılır. Bu banka kartı bankada mevcut ise hemen müşteriye verilir fakat mevcut değil ise müşteri başvurusunu yaptıktan kısa bir süre içerisinde kart müşteriye ulaştırılır.

Banka Kartı Yenilenmesi İçin Ne Yapmak Gerekir?

Banka kartını herhangi bir sebepten dolayı kullanamayan kişiler, bu durumu bankanın müşteri hizmetlerine bağlanarak çözebilirler. Bunun yanında bankaya giderek de eski kartın iptalini gerçekleştirebilir yeni kart için başvuruda bulunabilirler. Bunlar yapıldıktan sonra kart sahibinin bankadan gelecek olan haberi beklemeleri gerekir. Yeni kart oluşturulduktan sonra banka personelleri, telefon aracılığı ile kart sahibine ulaşır ve bilgi verirler. Böylelikle kart sahibi bankaya gider ve yeni kartı belirlediği yeni bir şifre ile alır.

Banka Kartı Ne Kadar Sürede Yenilenir?

Bankalarda hazır banka kartları bulunur fakat bu kartlar kısa sürede tükenir bu sebeple yenilenecek olan kartlar banka tarafından sipariş verilir ve bankaya getirilir. Bu kartların bankaya gelme süresi 1 hafta ile 10 gün arasındadır. Kartlar bu süre içerisinde bankaya ulaştırılır ve bankada çalışan personeller kart sahipleri için yeni kartlar oluştururlar. Bankaya gelen kart sahipleri bir kart şifresi belirlerler ve personeller kartı kullanıma açarlar. Kart kullanıma açıldığı andan itibaren kart sahipleri kart ile istedikleri işlemi yapabilirler. Kart sahipleri bankaya bir e-mail adresi veya bir telefon numarası verirler ve kart ile ilgili her problem bankaya bildirilir.

Eski Kart Kullanılabilir mi?

Herhangi bir sebepten dolayı yenilenen kart, eski kartı devre dışı bırakır. Eski kart hiçbir şekilde kullanılamaz ve herhangi bir işlem yapılamaz. Kullanıma kapalı olan kart içindeki tüm paralar ve bilgiler yeni karta aktarılır ve yapılacak olan her işlem için yeni çıkarılan kart kullanılır. Personeller kart yenileme sürecinde ilk olarak eski kartı iptal ederler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here