Banka Borcumu Kripto Para ile Ödeyebilir miyim?

0
130

Kripto paralar günümüzde birçok soru konusunda tartışma konusu oluyorlar. Ekonomistlerin zaman içerisinde kabul ettikleri ve artık günlük yaşamın bir parçası halini alan kripto paraların, Türkiye’deki bankalar üzerinde kullanılıp kullanılmadığı ise en çok merak edilen konuların başında yer alıyor. Banka borcumu kripto para ile ödeyebilir miyim konusunun detaylı incelemesini ele alacağız.

Bankalarda Kripto Para ile İşlem İmkanı ar mı?

Türkiye’de bulunan bankalar, dijital bir para birimi olan kripto paralarla işlem yapma imkanına henüz yer vermiyorlar. Dijital bir para birimi olması ve bağımsız bir sistem üzerinde işlem görmesi gibi sebeplerden ötürü, Türkiye’de bulunan banka sistemleri üzerinde kullanılabilmeleri henüz mümkün değildir. Sistemlerin güncellenmesi ve kripto para sistemlerine adapte edilmesinden sonra, kripto paralar ile bankalar aracılığıyla işlem yapılmaya başlanması beklentiler arasında yer alıyor.

Kripto Paraların TL ile Satın Alınabileceği Bankalar Var mı?

Kripto paraları TL ile veya başka para birimleriyle bankalardan satın alabilmeniz mümkün değildir. Bankacılık sistemleri, dijital para ödemelerine ve dijital para satın alımına uygun değillerdir. Sistemlerin kripto paralara entegre olmasıyla birlikte, Türkiye’deki bankacılık sistemlerinden de kripto para işlemleri yapılabilir. Fakat bu kolay ve hemen gerçekleşebilecek bir süreç değildir. Dijital paralar Türkiye’de henüz yeni tanınırlık kazanmaya başladıkları için, zaman içerisinde bankalardan da kripto paralar ile işlem yapılabilmesi kaçınılmaz bir son olacaktır.

Bankalarda Neden Kripto Para İşlemleri Yapılamaz?

Bankaların kripto paralar ile işlem yapamamasının belli nedenleri vardır. Bu nedenlere değinecek olursak;

  • Bankacılık sistemleri, kripto paralar ile uyumlu değildir.
  • Kripto paraların işlem gördüğü sistem bağımsızdır ve hiçbir kuruma veya kuruluşa bağlı değildir. Bu nedenle bankacılık sistemleri ile örtüşmez.
  • Bankacılık sisteminde kabul görmüş ve yasalar çerçevesinde kabul edilirliği bulunan para birimleri işleme tabi tutulur. Kripto paraların Türkiye’deki bankacılık sistemlerinin yasal oluşumunda henüz yeri yoktur.
  • Kripto paralar dijital olarak belli borsalar üzerinde satış ve alış işlemlerine tabi tutulabiliyorlar. Türkiye’deki bankacılık sistemlerinin yabancı kaynaklı bu borsalar ile herhangi bir ilişiği bulunmuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here