Banka Borcu Zaman Aşımı

0
150

İcra, bir belgeye bağlanmış ve ödeme günü belirlenmiş olan alacak verecek konuları hakkın zamanında yapılmayan ödemeler için başlatılan hukuki süreçtir. Alacaklı kişilerin hukuki sürece başvurması sonucunda icra eyleminin başlatılmasına da haciz denir. Borçlu kişinin sahip olduğu menkul ve gayrimenkulleri de içine alan bir satış süreci başlatılır. Böylece alacaklı kişiye alacakları verilir. Alacaklı kişilerin 10 yıl süreyle hukuki işlem başlatmaması durumunda ise 10 yıl sonrasında banka borcu zaman aşımı olur.

Banka Borçlarında Zaman aşımı Nasıl Olur?

Bankalar verdikleri kredi kartı ve ek hesaplar için müşterisinin ödemediği durumlarda hakkın da icra takip kararı çıkarttırır. Borcun ödenmediği 4-5 ay içerisinde durum avukata gider. Avukat tarafından icra dosyası açılır ve icra takip başlatılır.

Bir borç icralık oluğunda dosya öncelikli olarak İcra Müdürlüğüne gönderilir ve 7 gün verilir. Daha sonrasında 7. Günün bitimi ile karar kesinleşir. 10 yıl sürecek olan takip işlemi başlatılmış olur. Bundan sonraki her yıl için avukat icra dosyasını yeniler. Avukatın dosyayı yenilemeyeceğini beklemek doğru olmayacaktır.

Banka borçlarının zaman aşımına uğramasının tek bir yolu vardır. 10 yıl boyunca banka tarafından borçlu hakkında hiçbir işlem başlatmamaktır. Ancak dosya bir kere icra avukatına iletildi ve hakkınızda işlem başlatıldıysa zaman aşımı olayı mümkün değildir.

İcra dosyası açıldıktan sonra 5 yıl içerisinde bir işlem yapılmazsa, yani avukat dosyayı her yıl yenilemezse ve İcra Müdürlüğü’ne harcını ödemezse, dosya İcra müdürlüğünde kalır. Bundan sonrasın da ise yine 3 yıl sonra avukat borçların tahsilini isteyerek icra dosyasını açabilir. 10 yıllık süreç böylece tekrar başlar.

Varlık Yönetimine Dâhil Olan Borçların Zaman Aşımı Nasıl Oluyor?

Bankalar artık borçlarının tahsilinde zorlandıkları müşterilerini Varlık Yönetimine devretti. Bu durum bir nevi borçlu için avantaja dönüşmektedir. Bu konuda bankalar borçluların borç miktarında asla indirim uygulamaz. Ancak Varlık Yönetimi pazarlık dâhilinde borçlarda indirim uygular. Varlık şirketleri masraflı olmaması için borç dosyalarını her yıl yenilemezler. Ancak bu durum borçların ortadan kalktığı anlamına gelmiyor.

Varlık şirketlerinde borçların zaman aşımı 20 yıla kadar uzamıştır. Ancak burada borçlu kişinin mal edinmesi ya da ölümünde varislerine karşı Varlık Yönetimi şirketleri pek anlayışlı olmayacaktır. Bu tarz yerlerde bulunan borçlarınızı ödemenizde fayda olacaktır.

Tarafınıza ulaştırılan bir haciz dosyası varsa ve bu dosyanın zaman aşımına uğradığını düşünüyorsanız itiraz etme hakkınız vardır. İtirazı kullanma hakkınız 5 gündür ve bu 5 gün içerisinde itiraz etmelisiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here