Banka Borcu Yüzünden Hapse Girer miyim?

0
128

Her yıl binlerce vatandaş eksiklerini gidermek, yetmeyen maaş senkronizasyon, gelirin aileye yeterli gelememesi ve artan ihtiyaçlar gibi yüzlerce neden yüzünden bankalara “ihtiyaç” lakaplı krediler çekmeye başladılar. Oldukça uygun koşullarda ve çoğu bankanın belge dahi istemediği bu kredilerin çekimi oldukça kolay olduğundan, ihtiyaç sahipleri maddi kaygılarına çözüm bulabilmek için kredi çekmeyi tercih ediyorlar. Ancak bu kredilerin çekimleri oldukça kolay olurken, geri ödemesi bir vatandaşı zorlar nitelikte olabiliyor. Sırf bu sebeple evlere hacize kadar süregelen bir takım cezalar mevcut durumdadırlar. Peki, yüz binlerce kredi borçlusunun aklındaki soruyu cevaplayalım; “Banka borcu yüzünden hapse girer miyim?”

90 Günlük Hak

Tüm bankalarca borcu olan vatandaşa tanınan 90 günlük mahrumiyet hakkı, borcu olan kişiye maddi durumunu toparlaması için veriler süredir. Bu süre içinde kişinin çalışarak, borsa borcu durumunda döviz kurlarının dengeye girmesini bekleyerek borçlunun bankaya olan borcunu geri ödemesi beklenir. Bu süreçte 90 gün beklenir ve yasal işlem uygulanmaz, ancak gecikme faizi de mevcut durumda olan borcunuzun üzerine eklenir.

90 Günlük Hakta da Borç Ödenmezse Ne Olur?

Bankaların yasal olarak borçlu vatandaşa sunduğu 90 günlük hakta da borç borçlu tarafından bankaya ödenmediği takdirde, 90 günlük yasal işlem durgunluğu bitirilerek yasal işlem başlangıcı yapılır. Bu gibi durumlarda yine bankadan bankaya göre değişiklik gösteren ancak en fazla bir haftayı bulabilen ek süre, banka tarafından borçlu kişiye tanınabilir. Bu süreyi etkileyen etken ise tamamen borçlunun kredi notu ve kredi kimliğidir. Tüm bu 90 günlük hak ve bir haftalık ek süreyi dikkate almayan ve bankaya geri ödemeye yönelik hiçbir faaliyet göstermeyen kişi hakkında idari takip başlatılır. Bu süreçte borçlu olunan banka borçlu kişiye yapılandırma teklifi sunacaktır. Bu teklifi onaylamaz ya da olumlu veya olumsuz bir cevap vermediğiniz takdirde yasal işlem başlangıcı olarak kabul edilen sürece girilir.

Yapılandırma Teklifine Olumsuz Cevap Verdim, Hapis Cezası Alır Mıyım?

Anayasanın 38. Maddesinde açıkça belirtilmiştir ki; “Hiç kimse bir sözleşmeden çıkacak taaddüdü yerine getirmediği için özgürlüğünden mahrum edilemez.” Bu madde borçlu kişinin hapis cezası almasının önüne geçmektedir. Ancak istisnai durumlar da vardır. Hapse girmezsiniz ancak, bulunduğunuz mal varlığına haciz, ipotek, tüm banka hesaplarınıza el koyma, maaşınızdan yüksek yüzde de kesintiler yapabilme hakları vardır. Ancak Türkiye Cumhuriyeti’nde borçları yüzünden hapis cezası almak yasaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here