Ayı Piyasasında Nasıl Yatırım Yapmalıyız?

0
204

Ayı piyasası karamsar bir tablo çizerek fiyatların daha da düşüş yönünde olacağının beklentisini veren durumlarda kullanılan terimdir. Sadece forex işlemlerini kapsamayan bu terim İngilizce “bearish market” olarak adlandırılır. Ayı Piyasasında Nasıl Yatırım Yapmalıyız? Sorusundan önce ayı piyasasına kesin olarak girildiğinden emin olunmalıdır. Bir ürünün aşağı yönlü düşüş hareketi önceki seviyesinden %20 aşağıda ise teknik olarak ayı piyasasına girildiği söylenilebilir.

Altın Ayı Piyasası Nedir?

Altın ayı piyasası da borsa ayı piyasası gibi altında aşağı yönlü trendin görüleceğini ve bu düşüşün uzun bir süre devam edeceğini gösterir. Bu durumda altına olan talep azalacağından fiyatlar da gittikçe düşecektir. Bu düşüşün ne kadar süreceği hakkında ise kesin bir kanı belirtilmesi mümkün değildir.

Ayı Piyasası Nasıl Oluşur?

  1. Aşamada piyasaları sürekli takip eden yatırımcılar fiyatların tepe seviyelerine yaklaştığını düşündüklerinde satışa geçmeye başlarlar.
  2. Aşamada bu ilk aşamadaki satışları gören diğer yatırımcılar tarafından piyasada panik havası oluşturulur. Bu panik havası ile diğer yatırımcılar da satışa başlayınca satışlar ivme kazanır ve dolayısıyla fiyatlar daha çok düşer.
  3. Son aşamada ise fiyatların yeteri kadar düşük seviyelere inip inmediği takip edilir. Fiyatların yeteri kadar ucuzladığı düşüncesinin başlaması ile de yatırımcılar yine alım yapmaya başlarlar. Bu şekilde piyasa yeniden canlanır, fiyatlar yine yükselir ve en düşük seviyenin %20 üstüne çıktığında boğa piyasası başlamış olur.

Ayı Piyasası Rallisi Nedir?

Piyasanın gün ya da hafta içerisinde durağan gitmeyip aşağı ya da yukarı ivme göstermesi durumuna ayı piyasası rallisi adı verilir. Boğa piyasası görünümü veren yükseliş tablosundaki bir gün ya da hafta yatırımcıların piyasadan çıkması ile aniden ayı piyasasına dönüşebilir.

Ayı Piyasasında Nasıl Yatırım Yapılır?

Birçok yatırımcı ayı piyasasında karamsar beklentiler içinde olduğu için yatırım yapmaya çekindiği bir gerçektir. Bu dönemde yatırım yapmaktan kaçınmak doğru bir düşünce olmamakla birlikte yatırım yaparken akıllıca bir yol izlemek en doğrusudur. Ayı piyasası hakkında bilinen en büyük yanlış ucuz yatırım fırsatı olduğunu düşünmektir. Unutulmaması gereken en önemli şeyin ayı piyasasında hisselerin ucuzlamadığı sadece değerlerinin yanlış hesaplandığıdır. Birçok şirket için en doğru yatırım fırsatı, o şirket ile ilgili piyasanın negatif görüşleri olduğu dönemlerdir. Bu doğru fırsatları yakalamak için ise yapılması gereken yanlış fiyatlandırmaları saptayıp, iyi analiz etmektir. Bu fiyatlandırmaların aşağı yönlü olduğu gibi yukarı yönlü de olabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here